Track and Field | NSW School Nitro Championships

Saturday, 6 November 2021 SOPAC – Warm-Up Arena

The first competition for the season for our Trinity Athletics team after a long hiatus was the NSW Schools Nitro on the 6th November 2021 at SOPAC Warm-Up Arena.

The boys were excited to compete again and we had four teams representing Trinity Grammar School. It was a fantastic team effort by all our athletes, whereby at the conclusion of the competition we had won two gold medals, one silver medal and a School Record in the 13 years Long Jump to Mason M. (7WH). Although there is no National Nitro this year, these fantastic results would have meant that three teams would have qualified to Nationals. Congratulations to all athletes.

Full Results

Junior Team

Gold Medal

Alex C, (8He) – 2 x 800m, 2nd place – 4.34.58s

Kobe S. (7Yo) – 2 x 800m, 2nd place – 4.34.58s, 800m, 2nd place – 2.11.59s

Brock P. (8WH) – 60m, 6th place – 7.88s; 4 x 100m, 4th place – 49.48s

Andrew H. (8He) – 150m, 4th place – 18.34s; 4 x 100m, 4th place – 49.48s

Mason M. (7WH) – Long Jump, 1st place – 6.04m (School record); 4 x 100m, 4th place – 49.48s

Josef C. (7Ar) – Javelin, 3rd place – 37.90m; Shot Put, 2nd place – 11.58m

Hugo F. (7WH) – 4 x 100m, 4th place – 49.48s

Intermediate Team A

Gold Medal

Michael K. (10Ta) – 2 x 800m, 1st place – 4.04.30s; 1000m Sprint Medley, 1st place – 2.04.39s

Zac P. (12Ho) – 2 x 800m, 1st place – 4.04.30s, 1000m, 1st place – 2.43.48s

Seb G. (12He) – 60m, 2nd place – 7.06s, 200m, 1st place, 22.49s; ; 1000m Sprint Medley, 1st place – 2.04.39s

Ben S. (10We) – Shot Put, 1st place – 19.58m, Javelin, 4th place – 29.22m

Ashvin P. (10Ho) – High Jump, 1st place – 1.80m; Long Jump, 1st place – 6.36m; ; 1000m Sprint Medley, 1st place – 2.04.39s

Christian P. (10Fo) – 100m Hurdles – 1st place – 14.08s; ; 1000m Sprint Medley, 1st place – 2.04.39s

Intermediate B Team

Silver Medal

Ben M. (9Yo) – 2 x 800m, 2nd place – 4.13.95s

Luca G. (9St) – 2 x 800m, 2nd place – 4.13.95s, 1000m, 2nd place – 2.43.79s

Kevin M. (9Fo) – 60m, 4th place – 7.74s; ; 1000m Sprint Medley, 5th place – 2.25.02s

Amosi S. (9Ho) – Shot Put, 2nd place – 19.49m

Max W. D. (10Du) – Javelin, 2nd place – 36.40m; 100m Hurdles, 3rd place – 14.99s; 1000m Sprint Medley, 5th place – 2.25.02s

Indiana M. (9Ta) – Long Jump, 2nd place – 5.76m, 200m, 5th place – 24.67s; 1000m Sprint Medley, 5th place – 2.25.02s

Oliver A. (10We) – High Jump, 3rd place – 1.70m

Luke R. (9Ta) – 1000m Sprint Medley, 5th place – 2.25.02s

Open Team

4th Place

Matt L. (12Ta) – 2 x 800m, 7th place – 4.37.75s

Keelan S. (12Hi) – Shot Put, 8th place – 7.08m, 2 x 800m, 7th place – 4.37.75s, 1000m, 6th place – 3.03.99s

Michael P. (12Yo) – 60m, 6th place – 7.38s; 1000m Sprint Medley, 7th place – 2.10.93s

Finn R. (10Ke) – Javelin, 3rd place – 40.78m

Will M. (12Hi) – High Jump, 1st place – 2.00m; Long Jump, 2nd place – 6.09m; 1000m Sprint Medley, 7th place – 2.10.93s

Oliver W. (12Fo) – 400m, 7th place – 57.94s; 1000m Sprint Medley, 7th place – 2.10.93s

Noah G. (10He) – 110m Hurdles, 7th place – 17.70s; 1000m Sprint Medley, 7th place – 2.10.93s

Elizabeth Murphy |  CAS Track and Field Manager


Related Articles

Head Master's Bulletin

From the Head Master

One of the more commonly used metaphors when thinking about the passage of time likens periods…

Head Master's Bulletin

Careers

Mentor or Coach? Most adults will be able to identify mentors in their lives – people…

Head Master's Bulletin

From the Deputy Head Master – Summer Hill

There are no significant changes to our arrangements for Week 9. All players who have a…